Jaka płyta główna do Intel Core i3?

| 0 Komentarzy
Nie wiesz, jaką płytę główną dopasować do układu Intel Core i3? Poznaj specyfikację proponowanych modeli.

Jaką płytę główną do Intel Core i3 kupić?

Płyta główna Intel to bazowy komponent całej jednostki komputerowej, od którego w dużej mierze zależy wspólne działanie wszystkich elementów. Jaka płyta główna sprawdzi się najlepiej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przy wyborze warto pomyśleć o zastosowaniu urządzenia oraz odpowiednio dopasować części do siebie, zwracając uwagę na liczbę slotów pamięci, właściwy chipset oraz socket. Płyta główna Intel jest parowana z formatami 1155 bądź 1151 – to najpopularniejsze typy gniazd używane w tym zestawieniu.

Polecane płyty główne

Przy zakupie płyty głównej do Intel Core i3 warto pomyśleć o przyszłym zastosowaniu komputera. Jeśli interesuje Cię zestaw do biurowego użytkowania, nie musisz inwestować środków w dodatkowe rozwiązania i z powodzeniem wystarczy tu mniejsza obudowa, a tym samym analogiczny rozmiar płyty. Oprócz tego, dokonując selekcji, można zwrócić uwagę na jej design, zwłaszcza jeśli ma to być płyta główna do gier. Ciekawe podświetlenie RGB potęguje emocje podczas zabawy.

Jaki format płyt głównej do Intel Core i3?

Płyta główna do i3 może być wykonana w różnych standardach wielkości ATX, mini ATX bądź micro ATX. Decyzja o zakupie konkretnej jednostki jest uzależniona od planowanej konfiguracji – jeśli marzy Ci się duży zestaw wyposażony w szereg unowocześnień, postaw na wariant ATX firmy MSI. Płyta główna tego typu gwarantuje dostępność wielu złączy i szeroką paletę możliwości rozszerzania konfiguracji o dodatkowe elementy, takie jak odrębna karta graficzna lub dźwiękowa.

Zastanawiasz się, jaka płyta główna będzie pasować do Twojego urządzenia? Kompletując zestaw, warto rozważyć zalety i wady wszystkich proponowanych rozwiązań – zwykle decyzja dotyczy wyboru pomiędzy płytą główną ATX oraz micro ATX. Na korzyść tej pierwszej z pewnością przemawia imponująca liczba slotów i optymalna ilość miejsca na resztę podzespołów. Drugi typ docenią zwolennicy minimalistycznych konfiguracji ze względu na możliwość zastosowania mniejszej obudowy.

Najpopularniejsi producenci płyt głównych do Intel Core i3

Niezależnie od tego, jakie planujesz zastosowanie swojej jednostki, możesz wybrać jedną z marek elementów bazowych, wśród których do najpopularniejszych należą płyta główna Gigabyte oraz płyta główna MSI. Wszystkie firmy oferują różnej wielkości formaty dostosowane do poszczególnych typów konfiguracji tak, aby płyta główna z procesorem stanowiły jedną wspólnie i płynnie działającą całość. Ponadto są również zaopatrzone w niezbędne złącza, dzięki którym możesz je łatwo sparować z planowanymi elementami.

Do wydajnej jednostki komputerowej warto szukać wariantów zaopatrzonych w możliwość rozszerzenia chłodzenia – gamingowy sprzęt będzie wówczas pracował efektywnie bez przegrzewania. Oprócz wymienionych wyżej producentów można znaleźć także inne propozycje takie jak: płyta główna ASRock czy płyta główna Aorus. Te modele często wybierają miłośnicy rozrywki, dla których płyta główna do gier to kluczowy element całej struktury komputerowej.

Jeśli jednak masz w planach skomponować zestaw biurowy lub do zabawy przy mniej wymagających tytułach, to w tym rozwiązaniu w 100% sprawdzi się procesor Intel Core i3, sparowany z odpowiednią płytą główną. Warto wówczas zwrócić uwagę na lepsze taktowanie układu oraz co najmniej czterordzeniową strukturę, aby zapewnić całemu urządzeniu płynną pracę. Ponadto dobra płyta główna do i3 zbudowana w strukturze PCB pozwala uchronić przed przepięciami oraz minimalizuje emisję promieniowania.

Parametry techniczne płyt głównych do procesorów i3

Wybierając konkretny model płyty, należy zapoznać się dokładnie z jego specyfikacją – nie każdy wariant posiada taką samą liczbę slotów i identyczne złącza. Płyta główna 1151 bądź płyta główna 1155 mogą zostać sparowane z wieloma procesorami firmy Intel, a płyta główna B450 jest kompatybilna z wersją AMD. Wszystkie wymienione produkty mają w pełnym formacie ATX złącza dedykowane kartom graficznym, muzycznym czy sieciowym, dzięki czemu łatwo dopasujesz typ do swojej konfiguracji.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w najbardziej wydajny model płyty, zwróć uwagę na zastosowane dodatkowe technologie, wpływające na lepszą efektywność działania. Do takich można z pewnością zaliczyć M-Flash – płyta główna z tym modułem ułatwia zapisanie kopii BIOS-u na nośniku USB. Dzięki temu w sytuacji awarii bez problemu powracasz do oryginalnych, bazowych ustawień systemowych. Ponadto ciekawym standardem jest Intel® Hyper-Threading, który usprawnia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie.

Koszt zakupu płyty do i3

Płyta główna komputera to niekoniecznie drogi wydatek. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, ale generalnie płyta główna MSI czy płyta główna Asus dedykowane i3 nie wymagają wielkiego budżetu. Są to rozwiązania ze średniej półki cenowej i w zasadzie decydują się na nie klienci szukający sprzętów biurowych lub do zastosowania domowego. Zanim postanowisz o zakupie konkretnej marki, warto obejrzeć rankingi w sieci, na których użytkownicy oceniają modele w komentarzach – dzięki temu łatwiej dopasujesz wybór do swoich indywidualnych oczekiwań.

Kompletując zestaw, opłaca się także dokładnie przeanalizować kompatybilność wszystkich podzespołów, dzięki czemu można uniknąć sytuacji niedopasowania elementów. W tej kwestii wiele odpowiedzi znajdziesz na stronach internetowych poświęconych technologiom informatycznym lub w konkretnych poradnikach w witrynie Morele. Odpowiednie przygotowanie i zapoznanie z tematem sprawi, że wybrana płyta główna komputera z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

3,4
11 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.